soczewka1Zielona Szkoła  w tym roku /20.09.-24.09./ odbyła się we wsi Soczewka.  Miejscowość ta znajduje się 11 km od Płocka, na lewym brzegu Wisły, w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

W gościnę zaprosiła nas pani dyrektor  miejscowej szkoły podstawowej. Obejrzeliśmy  dekoracje oraz prace dzieci. Zostaliśmy zapoznani z historią miejscowości oraz oprowadzeni po malowniczej okolicy. Dowiedzieliśmy się m.in., że przed II wojną światową  wieś nosiła nazwę Moździerz.  Swą obecną nazwę zawdzięcza młynarzowi Soczewce.

W 1842 roku Jan Epstein,  bankier i filantrop żydowskiego pochodzenia, wykupił znajdującą się w Soczewce fabrykę papieru. Szkoda, że już prawie nic z niej nie zostało. W 1846 roku na potrzeby papierni spiętrzono rzekę Skrwę, tworząc w ten sposób sztuczne jezioro Soczewka. Często chodziliśmy nad to jezioro, ponieważ na plaży można było się bawić.

Dzieci z upodobaniem budowały zamki, fortece, tamy i tunele przyjaźni. Spodnie być może nie dały się wyprać, ale cóż to znaczy w obliczu tak wspaniałej zabawy!

Wycieczka do Płocka odbyła się w piękny słoneczny dzień. Płock został założony w IX wieku. Mało kto wie, iż w latach 1079-1138 pełnił rolę stolicy Państwa Polskiego.

Pani przewodnik oprowadziła nas po niektórych zakątkach tego pięknego miasta. Byliśmy m.in. pod domem, w którym ponad sto lat temu urodził się i mieszkał poeta Władysław Broniewski (1897-1962), Honorowy Obywatel Miasta Płocka. Na podwórzu przed jego domem rośnie kilkusetletni, ogromny dąb. W pobliżu domu, przy Placu Obrońców Warszawy znajduje się monumentalny pomnik wystawiony w 1972 r. na cześć poety.

Zaszczytny tytuł  Honorowego Obywatela Miasta jako pierwszy otrzymał Marszałek Józef Piłsudski, który w 1921 roku odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed atakami wroga w wojnie 1920 r. Pomnik wielkiego Marszałka mogliśmy obejrzeć w pięknym parku.

Odwiedziliśmy Muzeum Mazowieckie, które znajduje się we wspaniale odrestaurowanej secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej 8. To jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Szczególne miejsce w jej zbiorach zajmuje światowej klasy kolekcja sztuki secesyjnej. Są tu prace najwybitniejszych twórców tego kierunku: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Laszczki, Laliqua, Galle. W muzeum można obejrzeć wnętrza mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku oraz sztukę Młodej Polski. Mogliśmy zobaczyć meble użytkowe salonu, buduaru, biblioteki, pokoju stołowego oraz zastawy stołowe, galerię malarstwa i rzeźby, a także kolekcje szkła i ceramiki.

Zwiedziliśmy  również Bazylikę Katedralną, która  była wielokrotnie przebudowywana, lecz do dziś zachowała romańskie elementy architektury. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

soczewka01W czasie pobytu w ośrodku dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, gdzie dawały upust swojej fantazji i umiejętnościom, oraz zajęciach  teatralnych, które dostarczały wielu wrażeń i śmiechu w twórczej realizacji scenariusza, przygotowanego na Festiwal Teatralny.

Nasi podopieczni rozwijali także  umiejętność współpracy i współżycia w grupie,  uczestnicząc w zabawach w terenie, na dyskotece, a także podczas dowolnego spędzania czasu w pokojach. Kształtowali swą samodzielność, radzenie sobie bez rodziców, umiejętność dogadywania się, rezygnowania ze swoich racji na rzecz innych, troski o kolegę. Uczyli się kultury bycia podczas przebywania na stołówce, kontaktowania się z innymi ludźmi, przełamywania nieśmiałości. Mieli możliwość poznania różnych form wyrażania swoich emocji, myśli i przeżyć względem kolegów, wychowawców, innych dorosłych oraz wobec doznań podczas wycieczek.

Jak zwykle Zielona Szkoła przyniosła nam wiele niezapomnianych wrażeń.

Hanna Bogusz