zielonaJak sprawić, aby uczniowie lubili szkołę i chcieli uczestniczyć w lekcjach? Jednym ze sprawdzonych na to sposobów są w naszym gimnazjum coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę, czyli lekcje w terenie. Tegoroczna wyprawa okazała się jednak szczególna – podczas wyjazdu realizowaliśmy bowiem program nowego przedmiotu wprowadzonego przez Kuratorium Oświaty – Edukacji dla bezpieczeństwa.

W ostatnich dniach września udaliśmy się w przepiękne okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej do miejscowości Żarki Letnisko. Młodzież spędziła tam cztery dni na zajęcia terenowych prowadzonych przez grupę ratowników górskich. Program obejmował zasady bezpieczeństwa; zapoznanie ze sprzętem wspinaczkowym oraz solidny kurs pierwszej pomocy. Nie brakło też zajęć aktywnych! Gimnazjaliści mieli okazję spróbować swoich sił podczas wspinaczki na skałkach Góry Zborów i pozorowanej akcji ratunkowej w jaskini. Nauczyli się transportować poszkodowanych w trudnym terenie, poznali tajniki zjazdów linowych i jumarowania (wchodzenia po linie). Uczniowie spędzili też pełen wrażeń dzień w parku linowym, który na co dzień służy ratownikom jako baza szkoleniowa. Aktywne zajęcie w terenie przypadły do gustu szczególnie chłopcom, którzy śmiało łamali wszelkie zasady grawitacji. Dziewczęta, początkowo nieco nieufne, ostatecznie również dały się przekonać do wspinaczki i dzielnie radziły sobie w zmaganiach z kolegami.

Na koniec odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy: uroczą Dolinę Prądnika, Jaskinię Łokietka, a także zamek na Pieskowej Skale pilnie strzeżony przez  Maczugę Herkulesa.

Tak realizowana Edukacja dla bezpieczeństwa stanie się z pewnością jednym z ulubionych przedmiotów naszych gimnazjalistów, a Zielona Szkoła jeszcze bardziej wyczekiwaną atrakcją!!!

Katarzyna Bandulet