Aktualności

ryteblota kl2 19Uczniowie spędzali czas bardzo aktywnie. Urocze miejsce, w którym byliśmy,  Ryte Błota nad jeziorem Zbiczno, odkryło przed nami  piękno tamtego terenu.  Każdego dnia czekało na nas mnóstwo atrakcji…

Zabawy w piasku na plaży były jednymi z ulubionych. Dzieci rewelacyjnie wczuły się w rolę Wikingów i statki, które tworzyły z piasku, oddawały rzeczywisty obraz odległych czasów. 

Wędrówki po lesie również pozwoliły nam przenieść się w świat wyobraźni. Braliśmy udział w spartakiadzie sportowej oraz grach strategicznych.  Mogliśmy poczuć się jak w Puszczy Amazońskiej.  Odkryliśmy w sobie wielkich inżynierów. Budowaliśmy szałasy, szukaliśmy kryjówek  przed lotnikiem, ćwiczyliśmy swoją sprawność fizyczną i mieliśmy okazję spotkać leśnych mieszkańców… 

Podczas Zielonej Szkoły mieliśmy okazję przypomnieć sobie zajęcia kulinarne przygotowując własnoręcznie sałatkę owocową i warzywną. Najprzyjemniejszy był moment kiedy mogliśmy zjeść nasze sałatki.  Przypływ energii, który zawdzięczaliśmy tego wieczoru witaminom, zaowocował aktywnym udziałem w karaoke.

Dzieci miały również  okazję wykazać się pomysłowością podczas zajęć plastycznych i teatralnych. 

Dużo pozytywnych wrażeń dostarczyło nam strzelanie z łuku do tarczy. Mieliśmy okazję poćwiczyć celność, która potem przydała nam się podczas gry w piłkę i strzelania goli do bramki drużyny przeciwnej.

Wieczory także należały do przyjemnych ponieważ mogliśmy zintegrować się tańcząc wspólnie na dyskotece, brać udział w nocnych poszukiwaniach czy też piec kiełbaski w ognisku.

Czas na Zielonej Szkole mieliśmy wypełniony po brzegi…  Nie było czasu na nudę.

 Jesień była dla nas łaskawa, obdarowała nas wysokimi temperaturami jak na te porę roku oraz mnóstwem promieni słonecznych, które również przyczyniły się do tego, ze uśmiech nie znikał z naszych twarzy do ostatniego dnia pobytu… 

Czekamy na następną Zieloną Szkołę…!!! 

Hanna Drobek

Fotorelacja z czwartego dnia już w galerii!!!

ZOBACZ

ryteblota 4 022

 

przyjezierze21-25.05.2012r. - Przyjezierze

Przyjezierze położone jeat na Szlaku Piastowskim w obszaraze krajobrazu chronionego w kompleksie Lasów Miradzkich nad jeziorem Ostrowskim i ze względu na swój mikroklimat jest uroczym zakątkiem Kujaw.

Zakwaterowanie: Ośrodek Wypoczynkowy "Maria" usytuowany jest w samym centrum Przyjezierza przy najbardziej lubianej przez turystów ulicy Bukowej, tzw. letnim deptaku. Dysponuje bazą noclegową w pokojach 2, 3, 4, 5 osobowych, każdy z łazienką i WC, balkonem oraz w pokojach studio.

W programie: m.in. zwiedzanie Biskupina, Kruszwicy, Strzelna, Gniezna, Ostrowa Lednickiego, wycieczki statkiem po Gople, kolejką wąskotorową do Wenecji a dla dzieci młodszych wycieczka do Parku Jurajskiego w Rogowie oraz Silverado (miasteczka z Dzikiego Zachodu), ognisko, dyskoteka.

kazimierz_dolny004Na jesiennej zielonej szkole odwiedziliśmy Kazimierz Dolny. To przepiękne miasto położone nad Wisłą. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają tu, by podziwiać wspaniałe, bogato zdobione kamienice i poczuć artystyczną atmosferę rynku.

Kazimierz Dolny to miasto ze świetną przeszłością, której ślady widać na każdym kroku. Swój rozkwit przeżywał w szesnastym wieku, kiedy handel zbożem przynosił duże dochody mieszkańcom. To właśnie z tego okresu pochodzą budowane z wapienia kamienice oraz spichlerze. Dzięki podatnemu materiałowi powstały fantazyjnie zdobione fasady kamienic - architektoniczna osobliwość.

Na nas też zrobiło wrażenie. Dzieci chętnie chodziły na spacery po kazimierskim rynku, wdrapały się na górę Trzech Krzyży, z ciekawością zwiedzały muzea, z radością płynęły po Wiśle. Ponieważ pogoda nam dopisała, atrakcją dla mniejszych i większych był wspaniały plac zabaw.

kogutPopołudnia upływały nam na pracy nad kukiełkami do przedstawień, próbach i śpiewaniu piosenek. Także zajęciach plastycznych i zabawach z pedagogiem szkolnym. Wieczory umilały dyskoteki, gdzie można było dać pokaz swoim umiejętnościom tanecznym oraz gremialne czytanie bajek, już w pokojach.

Oczywiście trzeba było zakupić pamiątki dla mamy i taty, babć, rodzeństwa… Toteż kolorowe stragany były często przez nas odwiedzane. Wielkim powodzeniem cieszyły się drewniane, malowane róże. A na koniec słynne wypieki kazimierskie - koguty z pysznego ciasta. Przodownikami byli ci, którzy zakupili nawet siedem sztuk. Nie wszystkie udało się dowieźć do domu, z prozaicznej przyczyny- zostały zjedzone.

Za to, na pewno  przywieźliśmy miłe, radosne wspomnienia i pewnie jeszcze nie raz będziemy wracać myślą do naszych kazimierskich przygód.

Hanna Bogusz

 zielona_szkola18  Soczewka- wieś leżąca 11 kilometrów od Płocka, na drugim brzegu Wisły, powitała nas piękną pogodą. Po przyjeździe do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Mazowsze” i zakwaterowaniu, udaliśmy się na obiad. Po obiedzie zwiedzaliśmy najbliższe otoczenie ośrodka, były gry i zabawy oraz pierwsze próby spektakli przygotowywanych na Festiwal Teatralny 2010. Pierwszy dzień pobytu zakończyła dyskoteka. 
   W czasie tygodniowego pobytu uczniowie każdej klasy zwiedzili Płock- odwiedziliśmy Muzeum, w którym zgromadzono zbiory sztuki secesyjnej, Katedrę, zobaczyliśmy pomniki Józefa Piłsudzkiego i Władysława Broniewskiego- Honorowych obywateli miasta Płocka oraz najstarszą szkołę w Polsce, w której teraz ( po modernizacji i rozbudowie) znajduje się Liceum Ogólnokształcące.

Read More
   Wszystkie klasy brały udział w ścieżce dydaktycznej historyczno-przyrodniczej, którą zorganizowała dla naszych uczniów pani dyrektor miejscowej szkoły.
   Razem z nauczycielką historii mówiły o początkach wsi, o jej założycielach i dziejach na przestrzeni wieków, pokazując przy tym zdjęcia, mapy i szkice. Następnie oprowadzały po wsi pokazując co ciekawsze obiekty.
  W czasie pobytu uczniowie mieli też dwie godziny zajęć plastycznych- w czasie jednej godziny szkicowali miejscowy Kościół, a na drugiej malowali szkice farbami. Najlepsze prace uczniów można obejrzeć w naszej szkolnej Galerii.
   Pobyt w Soczewce pozwolił także wszystkim na przygotowanie się do Festiwalu Teatralnego. Uczniowie ćwiczyli teksty, dyskutowali o strojach i dekoracjach.
Było także ognisko ze śpiewami, które w pewnym momencie zawaliło się (jak to ognisko), wzbudzając zachwyt ilością wyrzuconych w niebo iskier i wzbudzając popłoch u co bardziej bojaźliwych dzieci...
Były zabawy, gry terenowe, rozmowy z wychowawcami...aż nadszedł piątek i wróciliśmy do Zielonki.

                                                                                                                                                                                                                                            Tamara Kostencka

soczewka1Zielona Szkoła  w tym roku /20.09.-24.09./ odbyła się we wsi Soczewka.  Miejscowość ta znajduje się 11 km od Płocka, na lewym brzegu Wisły, w otulinie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

W gościnę zaprosiła nas pani dyrektor  miejscowej szkoły podstawowej. Obejrzeliśmy  dekoracje oraz prace dzieci. Zostaliśmy zapoznani z historią miejscowości oraz oprowadzeni po malowniczej okolicy. Dowiedzieliśmy się m.in., że przed II wojną światową  wieś nosiła nazwę Moździerz.  Swą obecną nazwę zawdzięcza młynarzowi Soczewce.

W 1842 roku Jan Epstein,  bankier i filantrop żydowskiego pochodzenia, wykupił znajdującą się w Soczewce fabrykę papieru. Szkoda, że już prawie nic z niej nie zostało. W 1846 roku na potrzeby papierni spiętrzono rzekę Skrwę, tworząc w ten sposób sztuczne jezioro Soczewka. Często chodziliśmy nad to jezioro, ponieważ na plaży można było się bawić.

Read More

 

Dzieci z upodobaniem budowały zamki, fortece, tamy i tunele przyjaźni. Spodnie być może nie dały się wyprać, ale cóż to znaczy w obliczu tak wspaniałej zabawy!

Wycieczka do Płocka odbyła się w piękny słoneczny dzień. Płock został założony w IX wieku. Mało kto wie, iż w latach 1079-1138 pełnił rolę stolicy Państwa Polskiego.

Pani przewodnik oprowadziła nas po niektórych zakątkach tego pięknego miasta. Byliśmy m.in. pod domem, w którym ponad sto lat temu urodził się i mieszkał poeta Władysław Broniewski (1897-1962), Honorowy Obywatel Miasta Płocka. Na podwórzu przed jego domem rośnie kilkusetletni, ogromny dąb. W pobliżu domu, przy Placu Obrońców Warszawy znajduje się monumentalny pomnik wystawiony w 1972 r. na cześć poety.

Zaszczytny tytuł  Honorowego Obywatela Miasta jako pierwszy otrzymał Marszałek Józef Piłsudski, który w 1921 roku odznaczył Płock Krzyżem Walecznych za bohaterską obronę przed atakami wroga w wojnie 1920 r. Pomnik wielkiego Marszałka mogliśmy obejrzeć w pięknym parku.

Odwiedziliśmy Muzeum Mazowieckie, które znajduje się we wspaniale odrestaurowanej secesyjnej kamienicy przy ulicy Tumskiej 8. To jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Szczególne miejsce w jej zbiorach zajmuje światowej klasy kolekcja sztuki secesyjnej. Są tu prace najwybitniejszych twórców tego kierunku: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Laszczki, Laliqua, Galle. W muzeum można obejrzeć wnętrza mieszczańskie przełomu XIX i XX wieku oraz sztukę Młodej Polski. Mogliśmy zobaczyć meble użytkowe salonu, buduaru, biblioteki, pokoju stołowego oraz zastawy stołowe, galerię malarstwa i rzeźby, a także kolekcje szkła i ceramiki.

Zwiedziliśmy  również Bazylikę Katedralną, która  była wielokrotnie przebudowywana, lecz do dziś zachowała romańskie elementy architektury. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

soczewka01W czasie pobytu w ośrodku dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, gdzie dawały upust swojej fantazji i umiejętnościom, oraz zajęciach  teatralnych, które dostarczały wielu wrażeń i śmiechu w twórczej realizacji scenariusza, przygotowanego na Festiwal Teatralny.

Nasi podopieczni rozwijali także  umiejętność współpracy i współżycia w grupie,  uczestnicząc w zabawach w terenie, na dyskotece, a także podczas dowolnego spędzania czasu w pokojach. Kształtowali swą samodzielność, radzenie sobie bez rodziców, umiejętność dogadywania się, rezygnowania ze swoich racji na rzecz innych, troski o kolegę. Uczyli się kultury bycia podczas przebywania na stołówce, kontaktowania się z innymi ludźmi, przełamywania nieśmiałości. Mieli możliwość poznania różnych form wyrażania swoich emocji, myśli i przeżyć względem kolegów, wychowawców, innych dorosłych oraz wobec doznań podczas wycieczek.

Jak zwykle Zielona Szkoła przyniosła nam wiele niezapomnianych wrażeń.

Hanna Bogusz

zielonaJak sprawić, aby uczniowie lubili szkołę i chcieli uczestniczyć w lekcjach? Jednym ze sprawdzonych na to sposobów są w naszym gimnazjum coroczne wyjazdy na Zieloną Szkołę, czyli lekcje w terenie. Tegoroczna wyprawa okazała się jednak szczególna – podczas wyjazdu realizowaliśmy bowiem program nowego przedmiotu wprowadzonego przez Kuratorium Oświaty – Edukacji dla bezpieczeństwa.

Read More

W ostatnich dniach września udaliśmy się w przepiękne okolice Jury Krakowsko-Częstochowskiej do miejscowości Żarki Letnisko. Młodzież spędziła tam cztery dni na zajęcia terenowych prowadzonych przez grupę ratowników górskich. Program obejmował zasady bezpieczeństwa; zapoznanie ze sprzętem wspinaczkowym oraz solidny kurs pierwszej pomocy. Nie brakło też zajęć aktywnych! Gimnazjaliści mieli okazję spróbować swoich sił podczas wspinaczki na skałkach Góry Zborów i pozorowanej akcji ratunkowej w jaskini. Nauczyli się transportować poszkodowanych w trudnym terenie, poznali tajniki zjazdów linowych i jumarowania (wchodzenia po linie). Uczniowie spędzili też pełen wrażeń dzień w parku linowym, który na co dzień służy ratownikom jako baza szkoleniowa. Aktywne zajęcie w terenie przypadły do gustu szczególnie chłopcom, którzy śmiało łamali wszelkie zasady grawitacji. Dziewczęta, początkowo nieco nieufne, ostatecznie również dały się przekonać do wspinaczki i dzielnie radziły sobie w zmaganiach z kolegami.

Na koniec odwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy: uroczą Dolinę Prądnika, Jaskinię Łokietka, a także zamek na Pieskowej Skale pilnie strzeżony przez  Maczugę Herkulesa.

Tak realizowana Edukacja dla bezpieczeństwa stanie się z pewnością jednym z ulubionych przedmiotów naszych gimnazjalistów, a Zielona Szkoła jeszcze bardziej wyczekiwaną atrakcją!!!

Katarzyna Bandulet

 Za oknami świeci słońce, dni stają się coraz dłuższe, a świat zdaje się zapraszać do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ulegając tym namowom, uczniowie szkoły podstawowej porzucili sale lekcyjne, aby przeżyć niezapomniane chwile na Zielonej Szkole w Polanicy Zdroju.

                   Od 18.05 do 22.05 mieliśmy okazję zwiedzić najciekawsze zakątki Kotliny Kłodzkiej. Już pierwszego dnia odwiedziliśmy Wambirzyce zwane polską Jerozolimą i słynące zarówno ze swej bazyliki, jak i ruchomej szopki. Do zadumy skłoniła nas wizyta w Kaplicy Czaszek, zaś spacer po Parku Zdrojowym w Dusznikach pozwolił odprężyć się nieco i zapoznać z tym urokliwym miasteczkiem. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie Papierni, w której mogliśmy nie tylko poznać historię papiernictwa, ale też uczestniczyć w procesie czerpania papieru.

Read More        Kolejne dni poświęciliśmy odkrywaniu sekretów przyrody. Zdobyliśmy Szczeliniec i poznaliśmy legendy tłumaczące pochodzenie niezwykłych form skalnych. Odwiedziliśmy Błędne Skały, które oczarowały nas i zachwyciły; wsłuchaliśmy się w szum tajemniczych, porośniętych mchami lasów… W programie Zielonej Szkoły nie mogło też zabraknąć wizyty w Skalnym Mieście! Spędziliśmy tam cały dzień, chodząc po labiryntach wyrzeźbionych z piaskowca i pływając po naturalnym jeziorze położonym wysoko pośród skał.

                   Popołudnia również obfitowały w liczne atrakcje. Należały do nich spacery po Polanicy Zdroju; pełnowymiarowy basen hotelowy, z którego mogliśmy korzystać wedle życzenia oraz boiska do gry w piłkę. Wieczory spędzaliśmy na wspólnych grach i zabawach, zaś ich urozmaiceniem była dyskoteka i spotkanie grillowe z ogniskiem, podczas którego podsumowaliśmy zdobyte wiadomości i podzieliliśmy się wrażeniami.
 Wspaniała atmosfera i dobra zabawa towarzyszyły nam nie tylko tego wieczoru i z pewnością pozostaną w naszej pamięci jako wspomnienie tej wyjątkowej Zielonej Szkoły!

Katarzyna Bandulet