Aktualności

FETA 2015 144

29 października w naszej szkole nie było uczniów, nauczycieli ani rodziców – zastąpili ich aktorzy, reżyserzy i widzowie… Nie było lekcji – był teatr!!!

                Już po raz 10. spotkaliśmy się podczas Festiwalu Teatralnego Szkoły Aktywności Twórczej FETA. Jego tegorocznym hasłem była „Kultura, sztuka i wychowanie”. Uczniowie wszystkich klas zaprezentowali swoje przedstawienia: adaptacje znanych i lubianych książek, piękne baśnie z głębokim przesłaniem i autorskie spektakle, które bawiły, wzruszały, zachwycały.

                Aktorzy z 5a dali nam zabawną lekcje dobrego wychowania w przedstawieniu „Bon czy ton”. Wraz z uczniami klasy 6 poznaliśmy „Tajemniczy pokój dyrektora”, a klasa 4 zaprosiła nas na spektakl pt. „Wesoła szkoła”. Uczniowie klasy 5b zabrali nas do krainy baśni w spektaklu „Jest taki kwiat”. Wychowankowie z 1b przedstawili opowieść o „Królewnie Gburce”, zaś klasa 3 zaprosiła wszystkich na spotkanie z niezwykłym bohaterem książki Carla Collodiego – „Pinokiem”. „Przygody niegrzecznej żabki” przygotowali specjalnie dla nas uczniowie z klasy 1a. Drugoklasiści zaprezentowali się znakomicie w spektaklu „Bądź bezpieczny na drodze”.

Podczas przerwy mogliśmy odwiedzić festiwalową kawiarenkę, skosztować przepysznych, domowych wypieków i porozmawiać o swoich wrażeniach.

Czy tego dnia czegoś się nauczyliśmy? Z pewnością tak – ta niezwykła przygoda z teatrem była prawdziwą i niezapomnianą lekcją wychowania przez sztukę!!! Wszystkim małym artystom należą się gromkie brawa, a widzom życzymy, aby zachowali w sercach radość, a także wzruszenia, jakich dostarczył ten dzień. Przecież teatr jest właśnie po to…

„(…)żeby wszystko było inne niż dotąd. 
Żeby iść do domu w zamyśleniu, 
w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć...”

(J. Kulmowa)

Zapraszamy do galerii

K.Bandulet

Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.
Fiodor Dostojewski

            feta2014Tradycją naszej szkoły są coroczne spotkania na Festiwalu Teatralnym FETA. Tegoroczny – XVIII - odbył się 30 października 2014 r., a jego hasło brzmiało: Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, ale ogniem, jaki należy rozniecić.

            Jak co roku, była to okazja do oderwania się na chwilę od zwykłych, codziennych spraw, wspólnego spędzenia czasu i dobrej zabawy. Festiwal dał dzieciom możliwość pracy z tekstem literackim, doskonalenia umiejętności aktorskich, wzajemnego uczenia się i rozwoju osobowości. Wysiłek, włożony w ten projekt przez uczniów i wychowawców klas przyniósł wspaniałe efekty – wszystkie grupy wypadły znakomicie w przygotowanych przez siebie przedstawieniach.

Read More

"Wszystko bowiem, co przeswadzone, przeciwne jest zamiarowi teatru,
którego przeznaczeniem, jak dawniej tak i teraz,
było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze,
pokazywać cnocie własne jej ryzy, złości żywy jej obraz,
a światu i duchowi wieku postać ich i piętno."
William Szekspir

feta1Jak co roku jesienią zapraszamy na Festiwal Teatralny. FETA to ważny punkt w kalendarzu Szkoły Aktywności Twórczej. Skupia uwagę całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości. FETA poprzez język teatru dociera do wyobraźni widzów w każdym wieku - wzrusza i zadziwia każdego, kto się na nią natknie. Od początku istnienia Festiwalowi Teatralnemu przyświeca inne hasło – tegoroczne to: DIALOG KULTUR.

feta2W obecnej edycji zobaczyliśmy 7 teatrów z 6 klas. Nie zabrakło ciekawych propozycji dla widzów w każdym wieku oraz różnorodności tematów – od bardzo śmiesznych po niesamowicie wzruszające. Prócz wydarzeń spod znaku teatru na naszych widzów czekały również dodatkowe atrakcje, a mianowicie kawiarenka zaopatrzona w smaczne ciasta i aromatyczną kawę i herbatę.

Pokazane zostały spektakle:

Read More

FETA kl3 033„Teatr
Uczy nas żyć,
Życie nas uczy udawać.
Teatr
Wielka to sprawa-
Patrz-słuchaj,
Najlepiej - graj!”

            FETA kl5 017Tradycją w naszej szkole stało się organizowanie Festiwalu Teatralnego. W dniu 07 listopada 2012 roku spotkaliśmy się po raz szesnasty. Festiwal z jednej strony rozwija zainteresowania literaturą i sztuką teatralną, z drugiej uczy bycia aktorką i aktorem, uczy pracy w grupie, odpowiedzialności, rozwija zdolności oraz pomaga pokonać swoje słabości. Mottem tegorocznej FETY zostały słowa Janusza Korczaka „Każde dziecko ma prawo do własnego rozwoju i dojrzewania”. Gościem specjalnym Festiwalu był przedstawiciel Żydowskiego Instytutu Historycznego, pan Paweł Fijałkowski, który opowiedział o życiu Janusza Korczaka. W świat teatralnej magii wprowadziły widzów Marysia Rosa i Martynka Rutka, wykonując piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Teatr uczy nas żyć”. Przedstawienia czas zacząć! – zakrzyknęli prowadzący i aktorzy wkroczyli na scenę. Jako pierwsi prezentowali się uczniowie klasy I gimnazjum, przenieśliśmy się wraz z nimi na plac zabaw lat dwudziestych poprzedniego wieku i dowiedzieliśmy się, że DO WŁADZY TRZEBA DOROSNĄĆ. Klasa piąta zabrała nas w podróż po baśniowym świecie. Razem z główną bohaterką spotkaliśmy wiele ciekawych, FETA kl2B 004bajkowych postaci. Z różnymi dziećmi mieszkającymi na całym świecie mieliśmy przyjemność obcować podczas spektaklu uczniów klasy czwartej. Zaraz po nich pojawiła się na scenie zła macocha z brzydkimi córkami i biedny Kopciuszek, który musiał dla nich ciężko pracować. Jednak jak to w bajce, wszystko skończyło się dobrze, bo zakochany książę zabrał piękną Mariankę do swego pałacu, a reszta klasy 2a zeszła ze sceny wśród gromkich oklasków.

Podczas przerwy oblegany był bufet, w którym można było napić się kawy, herbaty i skosztować przepysznych ciast przygotowanych przez naszych uczniów i ich rodziców.

            DSC08117Drugą część Festiwalu rozpoczęła klasa 3 przedstawieniem pod tytułem „Dziecięcy pokój”. Na estradzie pojawiło się mnóstwo kotów, a dialogi prowadzone przez głównych bohaterów wywoływały salwy śmiechu. Zeróweczka zmieniła się w piratów i przy dźwiękach skocznej melodii zaśpiewali piękną piosenkę o dzieciach. Pan Ambroży Kleks i reszta klasy 2b otworzyli przed nami świat wierszy Jana Brzechwy. Przypomnieliśmy sobie o Samochwale, Kłamczuszce i Skarżypycie, Kaczka Dziwaczka znowu robiła zakupy, a Michał popisał się nie lada umiejętnościami, chodząc w siedmiomilowych butach. Pani Madzia Skibińska wraz z klasą pierwszą poruszyła w swoim występie bardzo ważny problem i przesłanie dla wszystkich dorosłych – NIE ZOSTAWIAJMY DZIECI SAMYCH, BĄDŹMY RAZEM Z NIMI, BO DZIECIŃSTWO TAK SZYBKO MIJA! Po tym pięknym i wzruszającym widowisku na scenę wkroczyli tancerze z klasy pierwszej i trzeciej, prezentując swe umiejętności taneczne. Zaraz po nich Pani Dyrektor zakończyła XVI Festiwal Teatralny FETA 2012, jednak obiecała, że spotkamy się za rok.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Magdalena Sas

 Uczniowie Szkoły Aktywności Twórczej mają liczne pasje i zainteresowania. Realizują też wiele fascynujących projektów i organizują festiwale, które już na stałe wpisały się w tradycję szkoły. Jednym z nich jest Szkolny Festiwal Teatralny FETA.

 20 marca odbyło sięXII spotkanie z tego cyklu. Jak co roku dopisali zarówno aktorzy, prezentując niezwykle urozmaicony, bogaty program, jak i widzowie, tłumnie przybywając na występy małych artystów.
Rozpoczęcie festiwalu ogłosili o godzinie 13.30 prowadzący – Ludmiła Szulińska oraz Szymon Cybulski. W pierwszej części zaprezentowali się najstarsi uczniowie. Artyści z klasy I gimnazjum wyczarowali na scenie salę sądową i zaprezentowali spektakl o tematyce ekologicznej i licznych odniesieniach do rzeczywistości pt. „Metamorfoza, czyli jak lekkoduch dojrzewa do rozważnych decyzji i działań”. Klasa II gimnazjum wprawiła widzów w doskonały humor, łącząc swe siły w dowcipnym przedstawieniu „Przyjaciele Czerwonego Kapturka”. Niezwykły pokaz umiejętności lingwistycznych dali zaś piątoklasiści, występując w angielskojęzycznym spektaklu „House Ghosts”.
 Po przerwie widzowie mieli okazję obejrzeć kolejne przedstawienia. Uczniowie klasy 4 zaprezentowali się w historii „Babciu, opowiedz mi bajeczkę”, zaś ich młodsi koledzy z klasy II przedstawili spektakl „Smok ze Smoczej Jamy”. Obydwa występy, śmiało czerpiące pomysły z tradycyjnych baśni i odważnie przełamujące konwencje, spotkały się z doskonałym przyjęciem! W refleksyjny nastrój wprowadzili widzów przedstawieniem „Dziecięcy pokój” trzecioklasiści. Opowiedzieli piękną historię o niezwykłych chwilach dorastania, w których to zabawie lalkami towarzyszyć zaczynają pierwsze miłości i uczucia. Na uwagę i uznanie zasługuje też zaskakująca scenografia towarzysząca temu przedstawieniu!
 W trzeciej części festiwalu mogliśmy podziwiać na scenie najmłodszych artystów. Po baśniową tematykę sięgnęli uczniowie klasy 1B w historii „Czerwone Kapturki” oraz aktorzy z klasy O w opowieści „Nie ma tego złego” . Zaprezentowane przedstawienia porwały widownię, a wysiłki twórców, podobnie jak ich zdolności aktorskie i zaskakująca siła wyrazu, zostały nagrodzone gromkimi brawami! Ważny temat w lekkiej formie poruszyła klasa 1A w spektaklu „Potyczki z brudasami”. Mali artyści dali pokaz swoich możliwości w zabawnej i mądrej historii o zmaganiach miłośników czystości i porządku z tymi, którzy wolą plamy i bałagan.
 W trakcie przerw klasa II gimnazjum zapraszała wszystkich na poczęstunek do BUFETU POD SOWAMI. Specjalne podziękowania należą się mamom , które na tę okoliczność upiekły przepyszne ciasta i przygotowały słodkości, a także organizatorce tego przedsięwzięcia – pani Tamarze Kostenckej, dzięki której każdy mógł napić się kawy czy herbaty i w miłej atmosferze spędzić w bufecie kilka chwil.

Katarzyna Bandulet

feta_podst„To jest teatr,
a teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.”

Tradycją naszej szkoły jest Festiwal Teatralny o wdzięcznej nazwie FETA. W tym roku szkolnym, 29 października znów mogliśmy poczuć magię teatru jako aktorzy i widzowie.
Dzięki  występom w przedstawieniach  uczymy się wyrażać siebie, przezwyciężać własne słabości, pokazywać swoje talenty i umiejętności. Możemy przez chwilkę być księżniczkami, królami, wilkami i innymi mniej lub bardziej bajkowymi postaciami.

I tak festiwal otworzyli nasi gimnazjaliści z kl. II, przedstawieniem „ Professional Tiwi”. Sztuka była swego rodzaju parafrazą naszej telewizji i serialu o wielotysięcznych odcinkach. Pani Magda Rupniewska wprowadziła do przedstawienia element multimedialny, który urozmaicił formę przedstawienia.

Klasa I na czele z P. Katarzyną Bandulet  przeniosła nas swoją ponadczasową machiną w „Boską podróż” ze Starożytnego Rzymu do współczesności i odwrotnie. Przedstawienie okraszone uśmiechem.

Uczniowie Kl. V ukazali nam „ Dwa oblicza miłości”. Przedstawienie również odbyło się w wesołej konwencji, gdzie role otrzymała również publiczność. Byliśmy ptaszkami i szumiącymi drzewami. Nad wszystkim czuwała wychowawczyni P. Maria Suchocka.

Read More

Po przerwie dla podniebienia, klasa IV zaprosiła nas do przeżycia wielu pozytywnych emocji podczas oglądania „Bajeczek dla zakręconych”. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak żyją Czerwony Kapturek i Śpiąca Królewna 20 lat później. Bawiły nas zmyślne teksty. To wszystko przy pomocy wychowawczyni Mirosławy Wypchło.

Klasa 3 wraz z Panią Joanną Stępień przedstawiła nam „Przygody dzielnego Kacperka” w szkole, który zmagał się z trudnościami dnia codziennego w przyswajaniu wiedzy. Osobiście ujęły mnie 3 czarne koty.

Najmłodsi nasi aktorzy – Zeróweczka cieszyli nasze oczy wspaniałymi kapeluszami autorstwa wychowawczyni P. Aleksandry Kozyry, Zachwycili piosenkami i tańcem. W końcu był to „Bal u królowej Krowy”. Gorąco oklaskiwani!

Uczniowie klasy 2b zaprosili nas do zabawy z „Kotem w Butach”. Czarowały nas piękne stroje księżniczek, Kota w butach, króla i innych. Mimo maleńkiej nieśmiałości wszyscy byli gorąco oklaskiwani.

Wychowankowie P. Magdaleny Skibińskiej, klasa1, zaprezentowali się w nastrojowym, pełnym uroku i mądrych przemyśleń przedstawieniu „Król i jaskółka”. Zachwyciła rola jaskółki oraz liczne piosenki, jakie zaśpiewali uczniowie tej klasy.

Na sam koniec zaprezentowała się klasa 2a p. Hanny Bogusz w przedstawieniu „ Krawiec Niteczka” na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego. Mimo zmęczenia, wspaniała gra aktorska, nietuzinkowe stroje i wesołe piosenki, pokazały, jak wspaniale jest się bawić w teatr i jak wiele satysfakcji niosą występy naszych dzieci.

Festiwal zakończyliśmy  w radosnym i pełnym emocji nastroju. Po raz kolejny spowodował w nas wszystkich wiele dobrych odczuć.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego Festiwalu: P. Ani Biały za dekorację, P. Markowi Rosie za przygotowanie nam sceny i nagłośnienia. Dyrekcji za mobilizowanie nas w trudnych chwilach, Wychowawcom za wspaniałe pomysły, Uczniom za cudowną grę i zabawę oraz Rodzicom i wszystkim Babciom i  Dziadkom za pomoc w przebieraniu naszych aktorów!

Dzięki teatrowi świat się zmienia, dzięki teatrowi możemy realizować nasze marzenia.

Zatem do zobaczenia za rok!

I nie bójmy się marzyć!

Hanna Bogusz

feta_2011047„ Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie,
gdyż tam pokazuje się ludziom,
jakimi mogliby być,
jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi,
i jakimi są.”
Tove Jonsson


26 października, w jesienne popołudnie, nagle wszystko stało się  inne niż dotąd. Spętani muzyką, onieśmieleni  słowami  przenieśliśmy się w magiczny i tajemniczy świat teatru. Scena tegorocznego Festiwalu zamieniła się w teatr kukiełek.  Jedno zaklęcie i lalki zaczęły mówić…
Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy 4a w „ Higienicznej baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Humorystyczny spektakl ukazał nam, co jest niewskazane i szkodliwe dla naszego zdrowia i jak należy postępować, aby żyć długo, zdrowo i radośnie. Kolejno aktorzy z klasy 4b wraz ze zwierzętami ze Stumilowego Lasu uczyli nas przepisów ruchu drogowego. Była to teatralna lekcja z cyklu – bezpieczeństwo na drodze. Podsumowaniem pierwszej części Festiwalu Teatralnego było przedstawienie klasy 5, w którym Mateuszek dzięki trzem magicznym słowom, jakie poznał na Zaczarowanej Wyspie, stał się chłopcem, którego lubią wszystkie dzieci.
Po przerwie  aktorzy z klasy 2 przedstawili nam wzruszający i skłaniający do refleksji spektakl pt. „Przygody Wojtusia i Onyszka” mówiący o poszukiwaniu przyjaźni i akceptacji. Do przemyśleń skłoniło nas również przedstawienie klasy 3, w którym Nadzieja i głęboka wiara pomogła wzbić się w górę zranionemu aniołowi.
Po uczcie dla podniebienia w teatralnym bufecie na scenie pojawili się najmłodsi aktorzy z klasy 0, którzy niczym profesjonaliści przedstawili nam niezwykle humorystycznie wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Z uczniami klasy 1b  przeżywaliśmy przygody i losy zagubionego kotka  małej Ani w przedstawieniu pt. „Niegrzeczny kotek”. O tym, co wyniknęło ze spotkania się Czerwonych Kapturków z całego świata i jak wilk - biedaczysko poradził sobie ze zjedzeniem tylu różnych Kapturków, dowiedzieli się widzowie, którzy obejrzeli spektakl klasy 1a.
Myślę, że nasze przedstawienia dostarczyły wszystkim widzom wielu przeżyć, wzruszeń i radości. „Ale kto w te czary nie uwierzy? To jest teatr, a teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie…”

Magdalena Skibińska
feta2010„Teatr - to aktywna refleksja człowiekanad samym sobą”

Magia teatru ponownie zawitała do naszej szkoły- przez jedno popołudnie sala gimnastyczna zamieniła się w pełną tajemniczości salę teatralną, gdzie nasi młodzi aktorzy osobiście mogli odkryć twórczą moc sztuki.

FESTIWAL TEATRALNY „FETA” SZKOŁY AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ 2010, który odbył się 20 października przeszedł już do historii, jednak emocje, jakie mu towarzyszyły jeszcze nie opadły. Przywołajmy, więc ponownie to wspaniałe popołudnie.

Read More

Wszyscy zajęli już miejsca, zgasły światła, szmery powoli ustały i usłyszeć mogliśmy delikatne dźwięki gitary w akompaniamencie, których Marta Rosa wykonała piękną piosenkę „Życie to nie teatr” autorstwa Edwarda Stachury. Ukojeni pięknem poezji i muzyki, pokrzepieni słowami poetów niecierpliwie oczekiwaliśmy pierwszych występów.

Program kabaretowy pt. „Marsjanin i ziemniaki” w wykonaniu klasy II gimnazjum wywołał uśmiech na twarzach wszystkich widzów. Zabawna historia przybysza z obcej planety poznającego zwyczaje mieszkańców Ziemi konkretnie mieszkańców Zielonki została nagrodzona gromkimi brawami, podobnie jak przedstawienie klasy 5 pt.„Krzyżacy na wesoło”. Znana wszystkim historia opisana przez Henryka Sienkiewicza została przedstawiona w zupełnie innym świetle.

Po przerwie na scenę wkroczyli nieco młodsi aktorzy. Jako pierwsza wystąpiła klasa 3b z przedstawieniem pt., „Jacy jesteśmy”, w którym wykorzystano znane wszystkim wiersze o dziecięcych wadach. Jak dowiedzieliśmy się z inscenizacji warto je znać i nad nimi pracować, jednak nikt z nas nie może zapomnieć, że mimo swoich słabszych stron wszyscy jesteśmy ważni i potrzebni. Klasa 3a zaprezentowała nam „Muzyczny kram”. Historia o nietypowym szkolnym sklepiku opowiedziana piosenką i tańcem zrobiła na widowni ogromne wrażenie. „Ekologiczny Czerwony Kapturek” w wykonaniu klasy 4 poruszył niezwykle ważną kwestię, mianowicie przypomniał nam wszystkim o konieczności dbania o środowisko naturalne.

W trzeciej części festiwalu zaprezentowały nam się najmłodsze klasy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprezentowali nam sztukę zatytułowaną „Jaś i Małgosia”. Mimo, iż był to debiutancki występ na deskach naszego szkolnego festiwalu uczniowie klasy „0” zachowywali się jak prawdziwi profesjonaliści.  Klasa pierwsza w przedstawieniu  „Nie ma tego złego” pokazała nam, jakie rozterki przeżywają bohaterowie znanych bajek. Na zakończenie klasa 2 opowiedziała nam piękną i wzruszającą opowieść, o królowej pragnącej sprawdzić miłosierdzie swych poddanych. Morał tej opowieści brzmi dokładnie tak samo jak tytuł inscenizacji „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Każda z występujących klas włożyła naprawdę wiele wysiłku i serca w przygotowanie się do naszego festiwalu.  Ktoś może powiedzieć, że to tylko zabawa w teatr, ale kto wie, być może w przyszłości niektórzy odkryją swoje powołanie właśnie w aktorstwie i niewinna zabawa z okresu dzieciństwa stanie się początkiem niesamowitej przygody ze sztuką?

Anna Greszta