Aktualności

Już po raz szósty w Zielonce przy ulicy Krzywej zgromadzili się uczniowie szkół z całego powiatu wołomińskiego, zainteresowani nauką i jej odkryciami. Przez cały dzień mieli okazję brać udział w pokazach doświadczeń i wykładach. Wszystko to za sprawą kolejnego Festiwalu Naukowego Szkoły Aktywności Twórczej. Jest to cykliczna impreza organizowana od 2001 roku, która składa się z konkursu skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu Wołomińskiego oraz pikniku naukowego, podczas którego następuje podsumowanie rozdanie nagród i różne imprezy towarzyszące. Swoim zasięgiem konkurs obejmuje około 100 placówek edukacyjnych.

Jego celem jest popularyzacja nauki, metod naukowych, a w szczególności wielkich odkryć i wydarzeń ze świata nauki. Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem „Największe odkrycia i teorie XX wieku". Poprzez zadania konkursowe organizatorzy chcieli zwrócić uwagę uczniów na współczesną naukę. Wielu uczniów bowiem wie kto opatentował żarówkę lub wynalazł maszynę parową, a nie zdaje sobie sprawy jaką rewolucją było wynalezienie tranzystora. Temat był szeroki, a napływające na konkurs prace prezentowały zagadnienia z obszaru wielu różnych nauk (fizyk, medycyny, archeologii, chemii). Tegoroczna Festiwal Naukowy SAT został objęty opieką przez Centrum Nauki Kopernik oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UKSW Szkoła Nauk Ścisłych.

18 maja 2007, w dniu rozstrzygnięcia konkursu i rozdania nagród w Szkole Aktywności Twórczej odbyły się wykłady i pokazy doświadczeń w których wzięli udział laureaci oraz uczniowie szkół powiatu wołomińskiego. W imieniu dziekana wydziału prof. dr. hab Tadeusza Skośkiewicza festiwal zainaugurował prodziekan dr Mirosław Łukaszewski. Wyraził on radość, że idea popularyzacji nauki, której standardy wyznaczają imprezy takie jak Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS czy Festiwal Nauki, znajduje swoje odzwierciedlenie także w mniejszych społecznościach.

Gościem honorowym Festiwalu był prof. Łukasz Turski, który wygłosił wykład „Fizyk czyta komiksy". Przekonał on słuchaczy, że komiksy o Supermanie czytane i analizowane z punktu widzenia fizyki pozwalają dowiedzieć się bardzo wiele o tym jak mogłoby wyglądać życie na planecie Krypton. Słuchacze ze zdziwienie

Jak zwykle największy entuzjazm uczestników wywołały pokazy doświadczeń. W tym roku prezentowali studenci Wydziału Matematyczo - Przyrodniczego UKSW pod kierunkiem mgr Marii Kuśmierek oraz animatorzy Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli okazję sprawdzić czy producenci kosmetyków prawidłowo podają wartość ph; zmierzyć się z walizką, która nie chciała skręcać razem ze swoim właścicielem; zrozumieć dlaczego nie przewracamy się jadąc na rowerze; przeanalizować powstawanie wielu złudzeń optycznych, a także dowiedzieć się jak wykorzystać bezwładność. Uczestnicy festiwalu z wielką uwagą słuchali wyjaśnień studentów. Często okazywało się, że zjawiska, które początkowo wydawały się tajemnicze ostatecznie znajdują proste wyjaśnienie zrozumiałe nawet dla najmłodszych.

Na tegoroczny konkurs dla uczniów, którego tematem były wpłynęło 77 prac, wykonanych przez 115 uczniów z 12 różnych szkół. Komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów nauczania początkowego (klasy 0 - 3), dla uczniów klas 4 - 6 oraz dla uczniów gimnazjów. W kategorii dla uczniów klas 0 - 3 prace były tak zrównoważone, że komisja była zmuszona przyznać exequo dwa pierwsze i dwa drugie miejsca.

W kategorii dla klas 0 - 3 pierwszą nagrodę otrzymali Karolina Banodlet i Sara Liss ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie za pracę „Telefon komórkowy" oraz Michał Bednarczyk z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 48 w Zielonce za pracę „Sputnik 1". Drugą nagrodę otrzymali Paweł Dobosz, Maciej Wiśniewski i Marta Sobiech ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Markach za pracę „Od penicillinum notatum do penicyliny" oraz Marcin Rusnarczyk i Kamil Nowak ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie za pracę „Poduszkowiec". Trzecią nagrodę otrzymała Paulina Dzięcioł z Zespołu Szkół w Czarnej za pracę "Odkrycia i teorie XX wieku" . W kategorii dla uczniów klas 4 - 6 pierwszą nagrodę otrzymał Bartłomiej Gzowski ze Szkoły Podstawowej w Doczynie za prezentację „Podbój kosmosu". Drugą nagrodę otrzymali Jakub Skworski i Maciej Żero ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wołominie za prezentację „Hiperjądro". Trzecią nagrodę otrzymał Bartłomiej Karkowski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zielonce za prezentację „Telefon Komórkowy".

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w VII Festiwalu Naukowym Szkoły Aktywności Twórczej, który odbędzie się w przyszłym roku szkolnym. Wszystkie informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej http://festiwal-naukowy.sat.edu.pl

12 i 13 czerwca 2007 roku w Szkole Aktywności Twórczej w Zielonce odbyła się kolejna edycja Festiwalu Teatralnego. To duże przedsięwzięcie, w które angażuje się cała społeczność szkolna - nauczyciele, uczniowie, rodzice. Przygotowania do imprezy trwały już od dłuższego czasu, każda klasa wraz z wychowawcą pracowała nad sztuką, odbywały się próby, trwały dyskusje nad doborem muzyki, kostiumów, odpowiednią scenografią.

Nad oprawą muzyczną całości czuwał pan Krzysztof Kolator, wystrojem sceny zajęła się pani Ania Biały. Festiwal Teatralny SAT wpisał się w realizowany w szkole program związany z polskimi zwyczajami i tradycjami okresu średniowiecza, dlatego też słowami - kluczami imprezy stały się: ?zamek", ?król:, :księżniczka", ?rycerz", a przyświecało jej motto:

?Razu pewnego rzecz dziwna się stała,
Przyszedł do nas nieznany gość.
W żelaznej zbroi, wielki jak skała,
Taki niezwykły ktoś...".

I rzeczywiście - przedstawienia zaprezentowane przez uczniów przeniosły wszystkich w świat legend, odkurzyły baśnie, podania. Po scenie, na której znajdował się zamek, przechodziły księżniczki i królewny, pojawiali się rycerze w zbrojach, straszyły lub śmieszyły smoki.

Pierwszego dnia Festiwalu - 12 czerwca odbyło się pięć przedstawień:

 • Zdróweczka pod opieką pani Jolanty Sproncel zaprezentowała ?Legendę o Smoku Wawelskim";
 • klasa 1 wraz z panią Aleksandrą Kozyrą przedstawiła spektakl zatytułowany ?porady Dobrych Wróżek";
 • drugoklasiści prowadzeni przez panią Joannę Stępień pokazali swoje aktorskie możliwości w ?Śpiącej Królewnie";
 • uczniowie klasy trzeciej i pani Hanna Bogusz cieszyli zgromadzonych widzów w ?Kopciuszku";
 • uczestnicy koła teatralnego SAT przedstawili scenki ?Zamkowe nieszczęścia" w reżyserii pani Jolanty Sproncel.

Drugi dzień- 13 czerwca należał do uczniów klas starszych.

Jako pierwsi w zwariowanej sztuce ?Straszny zamek, czyli księżna Edyta i Lokomotywa" w reżyserii pani Katarzyny Kamińskiej zaprezentowali się gimnazjaliści. Po nich uczniowie klasy piątej pod opieką pani Magdaleny Rupniewskiej prezentowali się w spektaklu ?Nie całkiem śpiąca królewna". Szóstoklasiści wraz z panią Tamarą Kostencką w przedstawieniu ?Jest taki kwiat" przekonywali, ze każdy może się zmienić i stać się dobrym, a na koniec można było zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania odpowiedniej zony w spektaklu klasy czwartej wyreżyserowanym przez panią Danutę Jutkiewicz "Książę szuka żony".

Wiosenna Zielona Szkoła przebiegała, pod hasłem rycerskich zwyczajów i tradycji w Polsce okresu średniowiecza , które było mottem przewodnim roku szkolnego 2006/2007. W dniach 21.05-25.05 uczniowie Szkoły Aktywności Twórczej i wychowawcy przebywali na Wyspie Sobieszewskiej.

Pobyt na Zielonej Szkole wypełniały liczne wycieczki i zajęcia integracyjne. Mieliśmy okazję wcielić się w rolę poszukiwaczy ?złota", oczywiście mowa tu o ?złocie północy" na plażach Wyspy Sobieszewskiej i Świbna. Wysłuchaliśmy wieleu legend, podań i nie tylko... dowiedzieliśmy się jak powstają bursztyny? Poznaliśmy osobliwości nadmorskiej przyrody w rezerwacie ?Ptasi Raj" i ?Mewia Łacha". Bardzo ciekawym wydarzeniem była wizyta w Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk, w której wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji na temat ptaków i ich zwyczajów występujących na Wybrzeżu Bałtyku. Miejsce gdzie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego pozostawiło w naszej pamięci niezapomniany widok.

Mieliśmy również okazję zwiedzić Gdańsk - miasto ?Bałtyckiej Europy". Przeszliśmy Traktem Królewskim podziwiając m.in.: Złotą i Zieloną Bramę, Dwór Artusa, Złote Kamieniczki, Fontannę Neptuna, Dom Uphagena - muzeum ukazujące życie w dawnym Gdańsku. Z wierzy kościoła Mariackiego mogliśmy podziwiać panoramę miasta, pokonując wcześniej ponad 400 schodów. Na nadbrzeżu zobaczyliśmy Spichlerze, Żurawia oraz zabytkowego Sołdka. W Katedrze Oliwskiej mogliśmy wysłuchać koncertu organowego. Młodsi uczniowie obcowali z przyrodą w ZOO Oliwskim.

Następne dni obfitowały w kolejne atrakcje: W Gdyni odwiedziliśmy oceanarium. Na chwilę poczuliśmy się jak marynarze zwiedzając Dar Pomorza i ORP Błyskawicę. Niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej podczas którego poznaliśmy Port Gdański. W Sopocie był spacer po molo.

Ostatniego dnia poczuliśmy się jak prawdziwi rycerze goszcząc na zamku w Malborku. Wszystkie spostrzeżenia i wiadomości trzeba było zanotować w ?Dzienniczkach pokładowych ucznia".

Pobyt na Zielonej Szkole był udany, wszyscy świetnie się bawili . Wróciliśmy bogatsi o wiedzę o przyrodzie nadmorskiej pracy rybaków i marynarzy oraz polskich tradycjach i kulturze.

CENTRUM DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH
PRZY
SZKOLE AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ

CENTRUM DOSKONALENIA UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH PRZY

Odpowiadając na aktualne zapotrzebowania społeczne związane z problemami wychowawczymi Fundacja Wychowanie Przez Sztukę podjęła inicjatywę organizacji warsztatów psychologicznych w tym zakresie.

Pierwszym elementem naszego działania jest realizacja zadania publicznego ogłoszonego przez Burmistrza Miasta Zielonka: "Zorganizowanie warsztatów umiejętności wychowawczych dla rodziców Gminy Zielonka" przydzielonego Fundacji w ramach konkursu. Spotkania warsztatowe dla chętnych rodziców i nauczycieli odbywają się raz w miesiącu w Szkole Aktywności Twórczej, Zielonka ul. Krzywa 10.

Program zajęć obejmuje 

 • Etapy wychowania a strategie wychowawcze.

 • Postawy rodziców wobec dzieci ? wpływ stresu na funkcjonowanie społeczne dzieci i młodzież.

 • Diagnozowanie problemów wychowawczych i rozwijanie umiejętności społecznych sprzyjających właściwym kontaktom interpersonalnym.

 • Uwrażliwienie rodziców na kształtowanie zainteresowań dzieci ? aspekt rozwojowy.

 • Umiejętności społeczne sprzyjające pomyślnym kontaktom z otoczeniem asertywność ? porozumienie bez przemocy. 

Zajęcia prowadzi Krystyna Romanik specjalista w zakresie umiejętności wychowawczych z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

Pierwsze, bardzo interesujące spotkania odbyły się w kwietniu i maju. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na kolejne: 9 października6 listopada oraz 4 grudnia o godz. 17:00 do Szkoły Aktywności Twórczej, Zielonka ul. Krzywa 10. Udział w zajęciach jest bezpłatny- zadanie jest dotowane przez Urząd Gminy Zielonka. Zapisy oraz wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 22 7810173

W toku wykładów i warsztatów prowadzonych przez wnikliwe dobraną kadrę psychologów społecznych oraz socjoterapeutów możliwe będzie osiągnięcie zarówno wiedzy jak też umiejętności psychopedagogicznych.

Możliwe też będzie zasięgnięcie porad dotyczących wybranych problemów wychowawczych .

15 lutego w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu historycznego dla klas IV – VI. Wzięło w nim udział jedenaścioro uczniów. Ich zadaniem było rozwiązanie testu dotyczącego historii Zielonki i zaprezentowanie plakatu „Wizerunek miasta”.

Wyniki konkursu:

Imię i nazwisko

Klasa

Liczba punktów z testu

Liczba punktów za plakat

Suma punktów

Natalia Kamińska

IV

10

6

16

Barbara Susicka

IV

10

6

16

Anna Makowska

IV

8

6

14

Michał Orawiec

IV

8

6

14

Mateusz Skowronek

VI

5

 

5

Aleksandra Smoderek

V

4

6

10

Alicja Opalińska

V

3

0

3

Zuzanna Redyk

V

3

6

9

Krystian Woźniak

V

3

0

3

Marta Rosa

V

2

0

2

Jakub Szczesniak

V

1

0

1

 

Do kolejnego – międzyszkolnego etapu konkursu, który odbedzie się 16. 03. 2007 roku zakwalifikowali się:

 1. Natalia Kamińska
 2. Barbara Susicka
 3. Anna Makowska
 4. Michał Orawiec
 5. Aleksandra Smoderek.

14 lutego nasza szkoła tonęła w czerwieni i w sercach. A to wszystko za sprawą Święta Zakochanych i konkursu, jaki zaproponowały wszystkim uczniom dziewczynki z klas II i I gimnazjum. Sale lekcyjne miały walentynkową dekorację – czerwone serduszka, balony, wierszyki o i dla zakochanych. W sali klasy I gimnazjum słowa „kocham Cię” odmieniono w wielu językach świata.

W tym dniu można było także przesłać życzenia, kartkę, serduszko specjalną poczta walentynkową. Podsumowaniem dnia stał się Walentynkowy Koncert Życzeń, nad którym piecze sprawowały i który prowadziły Dominika Noskiewicz i Lucia Szulińska. Każdy mógł wystąpić i zaśpiewać piosenkę, zatańczyć dla wybranej osoby. Dziewczynki z klasy III zaprezentowały ciekawy i dynamiczny układ taneczny, Szymon, Michał i Rafał z klasy IV jak zwykle tańczyli break dance’a, maluchy z zeróweczki recytowały śmieszne wierszyki, a uczniowie klasy V chóralnie wykonywali piosenki. Zabawy było co niemiara, ale pamiętajmy, że uczucia należy okazywać sobie przez cały rok, nie tylko w walentynki.

"Dziś niebo się otwiera,
Dziś Bóg człowiekiem się staje,
Dziś rodzi się BÓG - MIŁOŚĆ."

Słowa te stanowiły motto tegorocznego przedstawienia jasełkowego, przygotowanego przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum Niepublicznej Szkoły Aktywności Twórczej.

Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim. Uczniowie w niekonwencjonalny sposób przedstawili scenę przyjścia na świat Boga.

Oto upadłe anioły na tajemnym spotkaniu zastanawiają się, jak zniszczyć miłość. Po dość długiej naradzie dochodzą do wniosku, że odbiorą ludziom czas. Jeżeli ludzie nie będą mieli czasu dla siebie nawzajem, to nie będą kochać. Przybycie Małego Księcia na naszą planetę, uświadamia nam, że na co dzień pochłonięcie różnymi zajęciami, zapominamy o tym, że w „Dobrze widzi się tylko sercem". Najważniejsza w życiu jest miłość, dlatego przede wszystkim dla niej powinniśmy mieć czas. Na szczęście diabelski plan niweczy przyjście na świat Chrystusa, który jest Miłością. To On pokazuje nam, jak mamy kochać.

Jasełkowe spotkanie zakończyła pani dyrektor Hanna Sandomierska, która złożyła wszystkim zebranym bożonarodzeniowe życzenia oraz przekazała życzenia od księdza prałata Mieczysława Stefaniuka.

20. grudnia uczniowie mieli zaszczyt jeszcze raz wystawić Jasełka, tym razem dla gości zaproszonych przez Burmistrza Miasta Zielonka, Adama Łossana i Przewodniczącego Rady Miasta Zielonka, Adama Pulita. Publiczność nagrodziła występujących aktorów gorącymi brawami.

 

oprac. mgr Danuta Jutkiewicz

27.11.06-04.12.06 coroczna zbiórka darów dla najbardziej potrzebujących

Jednym z cyklicznych wydarzeń naszej szkoły jest coroczna zbiórka darów na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Dębinkach, w której zaangażowany jest nie tylko samorząd z opiekunem, ale także pozostali uczniowie i rodzice naszej szkoły. Zbierane są ubrania, książki, zabawki, słodycze, kosmetyki itp. oraz wszystkie inne niezbędne rzeczy dla każdego dziecka.

Jak co roku akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wielu osób. Tu nie ważne jest, co ofiarujemy naszym rówieśnikom, ale sam fakt bezinteresownego uczynku, kierowany szczerością i wrażliwością serca jest największym darem jaki możemy podarować naszym kolegom i koleżankom. Poprzez zbiórkę drobnych upominków staramy się im ofiarować trochę radości i uśmiechu na ich stroskane twarze umilić świąteczny czas.

Uczniowie Samorządu Szkolnego: Ludmiła Szulińska kl. I, Michał Jagiełło kl. VI oraz Szymon Cybulski kl.IV z opiekunem samorządu p. Magdą Rupniewską wcielili się w rolę Świętego Mikołaja i zagościli 04.01.07 w Domu Dziecka w Dębinkach z workami pełnymi prezentów. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy naszym rówieśnikom wiele radości.

W imieniu wychowanków Domu Dziecka w Dębinkach oraz Samorządu Szkolnego serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za okazaną pomoc.