Aktualności

Pierwsze dni czerwca powitaliśmy na Zielonej Szkole w uroczym zakątku województwa małopolskiego. W okresie od 02.06 do 06.06 gościliśmy w ośrodku "Jałowcowa Góra" w Dobczycach koło Myślenic. Rozciągał się stąd wspaniały widok na malowniczą dolinę Raby i jezioro Dobczyckie, a bliskość Krakowa i Wieliczki pozwoliła nam poznać dokładnie te niezwykłe miejsca.

 

Wiosenne wyjazdy na Zieloną Szkołę od lat mają charakter etnograficzny - staramy się odwiedzać poszczególne regiony Polski, zgłębiać miejscowe obyczaje i historię. Kraków, w którym "każdy kamień ma swoją historię", szczególnie dobrze się do tego nadaje. Dlatego też, choć spędziliśmy tu dwa dni, po brzegi wypełnione zwiedzaniem, poznaliśmy zaledwie małą cząstkę wielkiego dziedzictwa dawnej siedziby władców. Odetchnęliśmy atmosferą zamku na Wawelu, obejrzeliśmy komnaty, skarbiec i zbrojownię. Podziw wzbudziła w nas Katedra pamiętająca koronacje naszych królów. Młodsi uczniowie odwiedzili również smoczą jamę. Spacerowaliśmy magicznymi uliczkami Krakowa, poznając jego dzieje. Zwiedziliśmy najstarszy uniwersytet Collegium Maius, Kościół na Skałce i Kościół Mariacki, w którym podziwialiśmy wspaniały ołtarz Wita Stwosza. Ciekawym doświadczeniem okazała się również wyprawa na krakowski Kazimierz i wizyta w synagodze.

 Goszcząc w tych okolicach nie sposób ominąć Wieliczki! Dawna kopalnia soli zachwyca dziś jako niezwykły obiekt turystyczny. Chłód głębokich korytarzy, piękno podziemnych kaplic i sal, magia solnych rzeźb, liczne projekcje, gra świateł i muzyki - to wszystko sprawiło, że wizyta w Wieliczce na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zielona Szkoła obfitowała również w inne atrakcje. Korzystając z przepięknej pogody i bogatej oferty ośrodka wypoczynkowego, stawialiśmy czoła sportowym wyzwaniom. Graliśmy w piłkę, urządzaliśmy podchody i inne zabawy na świeżym powietrzu (tęsknie zerkając w stronę nieczynnego jeszcze basenuJ). Wieczory umilały nam dyskoteki i wspólne śpiewy podczas "karaoke". 

 Jak co roku, wróciliśmy w dobrych humorach; pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Wspomnienia zaś ożywiać będą skrzętnie wypełniane "Dzienniczki Odkrywców", barwne pamiętniki, zdjęcia i kolorowe plakaty!

 

Katarzyna Bandulet

 

     11.05.2008 w czasie uroczystej Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce dzieci z klasy drugiej przyjęły po raz pierwszy Komunię Świętą. W Białym Tygodniu codziennie przychodziły do kościoła, każdego dnia z inną intencją. Modliły się za rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz o pokój na świecie W dniu poświęconym misjom spotkały się z misjonarzami i przekazały ofiary pieniężne na działalność misyjną w Boliwii.

 

     Za towarzyszenie dzieciom w Roku Wielkiej Przygody oraz za pomoc w przygotowaniu uroczystości serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom.

Jolanta Karwowska

            2 kwietnia 2008 razem z całą Polską obchodziliśmy trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. W atmosferze skupienia obejrzeliśmy prezentację złożoną ze zdjęć i fragmentów filmów z najważniejszych chwil życia Papieża Polaka. Pokazowi towarzyszyła muzyka J. S. Bacha i wiersz Marzeny Niciewcz Skrzypce wykonany przez gimnazjalistki Magdę Rosę i Ludmiłę Szulińską. Jan Paweł II to niezwykły Boży instrument: porywający, dźwięczny, pełen radości, mówiący we wszystkich językach świata, który powrócił do swego Stwórcy lecz nadal gra w sercach ludzkich.  

            Apel zakończył się modlitwą o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II odczytaną przez Dominikę Noskiewicz.

 

 

Jolanta Karwowska

  

  16 maja Niepubliczna Szkoła Aktywności Twórczej świętowała swój 15-letni jubileusz. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą  odprawioną w intencji szkoły przez księdza prałata Mieczysława Stefaniuka w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. 
   O godz. 14.00 rozpoczęły się obchody szkolne jubileuszu. Dyrektor szkoły Hanna Sandomierska powitała wszystkich zebranych w tym dniu gości, m.in. Burmistrza Miasta Zielonki Adama Łossana, księdza prałata Mieczysława Stefaniuka, Dyrektorów Szkół Zielonkowskich, Fundatorów Fundacji, a także absolwentów i ich rodziców. Następnie Przewodniczący Fundacji dr Mariusz Samoraj przybliżył idee edukacyjne przyświecające założycielom szkoły. Szkoła Aktywności Twórczej powstała z inicjatywy pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego i jej wsparciu przez Fundatorów. Od 15 lat realizuje się w szkole pionierski program edukacyjny wychowania przez wielokierunkową aktywność twórczą.
    Wszyscy uczestnicy spotkania mieli niecodzienną okazję obejrzeć multimedialną prezentację pokazującą 15-letnią działalność szkoły oraz sukcesy edukacyjne jej uczniów, jak również przygotowaną przez czwarto- i piątoklasistów humorystyczną sztukę, ukazującą jeden dzień z życia ucznia SAT.
    Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie nagród długoletnim pracownikom szkoły przez dyrektor Hannę Sandomierską. Padło wiele ciepłych i ważnych słów skierowanych do tych wszystkich, którzy przez te lata współtworzyli szkołę, poświęcali jej swój czas, siły, energię i serce.
   Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło w tym dniu życzeń składanych szkole przez znamienitych gości oraz urodzinowego tortu.
   Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli możliwość na krótko cofnąć się w czasie za sprawą przygotowanych przez uczniów oraz nauczycieli wystaw, stanowiących dokumentację 15 lat działalności szkoły. Można było obejrzeć gazetki, biuletyny, albumy oraz prezentacje multimedialne powstałe w szkole. Była okazja, aby wpisać się do kroniki. Wielu z uśmiechem na twarzy odnajdywało się na wystawionych fotografiach sprzed wielu lat. 
 
  Były przemówienia, refleksje, wspomnienia, gratulacje, życzenia. Całość miała charakter rodzinnego spotkania typowego dla "rodziny" pracowników i współpracowników szkoły.
    Dyrektor Szkoły oraz Zarząd Fundacji dziękuje gościom, fundatorom, rodzicom, sponsorom, wszystkim przyjaciołom szkoły za udział w obchodach jubileuszu oraz za wsparcie rozwoju szkoły w przeciągu 15 lat jej istnienia.
 
 

mgr Danuta Jutkiewicz

   Już po raz siódmy Szkoła Aktywności Twórczej w Zielonce zgromadziła uczniów z powiatu wołomińskiego, zainteresowanych nauką i jej odkryciami. W piątek 14 kwietnia 2008 roku mieli oni okazję wysłuchać ciekawego wykładu, zachwycić się ciekawymi pokazami doświadczeń, a także spróbować samodzielnie przeprowadzić doświadczenia na warsztatach naukowych. Wszystko to za sprawą kolejnego Festiwalu Naukowego Szkoły Aktywności Twórczej. Jest to cykliczna impreza organizowana od 2001 roku, która składa się z konkursu skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu Wołomińskiego oraz pikniku naukowego, podczas którego następuje podsumowanie rozdanie nagród i różne imprezy towarzyszące. Swoim zasięgiem konkurs obejmuje około 100 placówek edukacyjnych. Jego celem jest popularyzacja nauki, metod naukowych, a w szczególności wielkich odkryć i wydarzeń ze świata nauki. Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem "Nauka blisko Ciebie". Poprzez zadania konkursowe organizatorzy chcieli zwrócić uwagę uczniów na to, że działanie wszystkich otaczających nas urządzeń oparte jest o jakieś zjawisko, które okiełznali uczeni. Technologia jest oparta na wiedzy. Warto więc się uczyć. Uczniowie nauczania początkowego mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną prezentującą zjawisko, uczniowie klas 4-6 przygotowywali model urządzenia wraz z wyjaśnieniem zasady działania, a uczniowie gimnazjum musieli nakręcić film z przeprowadzonego przez nich doświadczenia. Tegoroczny Festiwal Naukowy SAT po raz drugi został objęty opieką przez Centrum Nauki Kopernik oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy UKSW Szkoła Nauk Ścisłych.

   
   W dniu rozstrzygnięcia konkursu i rozdania nagród w Szkole Aktywności Twórczej odbyły się wykłady i pokazy doświadczeń w których wzięli udział laureaci oraz uczniowie szkół powiatu wołomińskiego. W inauguracji festiwalu i rozdaniu nagród konkursowych wzięli udział dziekana wydziału Matematyczno-Przyrodniczy UKSW prof. dr. hab Tadeusz Skośkiewicz, prodziekan wydziału dr Mirosław Łukaszewski, przedstawiciel Urzędu Miasta Zielonka.


   Gościem honorowym Festiwalu był prof. Marek Godlewski, który wygłosił wykład "Żarówka i co dalej..". W przystępnych słowach pokazał on słuchaczom, że nie jest takie oczywiste kto wynalazł żarówkę, a także zarysował perspektywy dalszego rozwoju technologii oświetleniowych. 

   Jak zwykle największy entuzjazm uczestników wywołały pokazy doświadczeń. W tym roku prezentowali studenci Wydziału Matematyczo-Przyrodniczego UKSW pod kierunkiem mgr Marii Kuśmierek. Uczniowie mieli okazję obserwować jak powstają obrazy w zwierciadłach i soczewkach, zadziwiające zachowanie metalowych przedmiotów w pobliżu magnesów, a także piłeczkę pingpongową wprawianą w ruch przez generator van der Graffa i prawo Coulomba. Uczestnicy festiwalu z wielką uwagą słuchali wyjaśnień studentów. Często okazywało się, że zjawiska, które początkowo wydawały się tajemnicze ostatecznie znajdują proste wyjaśnienie zrozumiałe nawet dla najmłodszych. Nowością na Festiwalu Naukowym SAT były warsztaty naukowe podczas, których uczniowie mogli samodzielnie wykonać proste doświadczenia fizyczne (zbudować elektromagnes, zbadać właściwości magnetyczne ciał) i wyprowadzić z nich z pomocą nauczyciela jakieś wnioski.
  

   Na tegoroczny konkurs dla uczniów, którego tematem były wpłynęło 40 prac, wykonanych przez 80 uczniów z 5 różnych szkół. Komisja konkursowa wyłoniła trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów nauczania początkowego (klasy 0 - 3), dla uczniów klas 4 - 6 oraz dla uczniów gimnazjów. Sponsorem nagród w tegorocznym konkursie był Burmistrz Miasta Zielonka Adam Łossan oraz Wydawnictwo Juka-91.

 

 

 

   W kategorii dla klas 0 - 3 pierwszą nagrodę otrzymał Bartosz Jakóbczyk za pracę pt "Satelita". Drugie miejsce zajął Kacper Świrko za pracę "Odkurzacz", a trzecie Kamil Ceran za pracę "Telefon komórkowy". Wszyscy są uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 46.

 

   W kategorii dla uczniów klas 4 ' 6 pierwszą nagrodę otrzymał Jan Sobieski z klasy 6 za wykonanie modelu wzmacniacza elektrycznego, drugą Ewa Kompowska z klasy 5 za model kuchenki mikrofalowej, a trzecią zespół złożony z uczennic klasy 4: Zofii Pietrzak, Martyny Rasińskiej i Pauliny Gostkiewicz za schemat działania sieci komórkowej wszyscy ze Szkoły Aktywności Twórczej w Zielonce.

 

   W kategorii dla uczniów gimnazjum pierwszą nagrodę otrzymali Jakub Burzyński, Michał Jagiełło i Mateusz Skowronek z Gimnazjum Aktywności Twórczej w Zielonce za film wyjaśniający rozpuszczanie się syropu w wodzie, drugą nagrodę otrzymała Anna Freudlich z Gimnazjum Miejskiego w Zielonce za wyjaśnienie "Jak powstaje popcorn". Trzecia nagroda przypadła zespołowi uczniów, złożonego z Piotra Chądzyńskiego, Macieja Kaczmarczyka i Michała Kwiatkowskiego z Gimnazjum Miejskiego w Zielonce za pracę "Prądy konwekcyjne".

    Już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznym VIII Festiwalu Naukowym SAT, którego tematem będą przydatne, ciekawe i zwariowane wynalazki, a odbywać się będzie pod hasłem "Jak to działa?" 

Ruch szkół promujących zdrowie rozwija się w Europie od 16 lat i obejmuje obecnie 43 kraje stowarzyszone w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, którym wspólnie patronują Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy), Rada Europy i Komisja Europejska. Te trzy organizacje międzynarodowe wiążą z rozwojem tego ruchu nadzieje na lepszą jakość życia ludzi w zjednoczonej Europie. Polska znalazła się w gronie pierwszych ośmiu krajów, które zostały przyjęte do ESSzPZ już w 1992 r. Obecnie w Polsce jest 1200 placówek, które promują zdrowie.

Nasza szkoła postanowiła poprzez swoje działania ubiegać się o przynależenie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz o Polski Certyfikat - Szkoła Promująca Zdrowie.

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która w szczególny sposób propaguje zdrowy styl życia wśród uczniów, wyposaża uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia, kształtuje w uczniach poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych, prowadzi wszechstronną edukacje propagującą zdrowie, włącza do działań prozdrowotnych zarówno uczniów szkoły jak i rodziców.

Promocja zdrowia wspiera osobisty i społeczny rozwój człowieka, poprzez udostępnienie informacji o zdrowiu, edukację prozdrowotną i doskonalenie umiejętności życia.

Tworzenie szkoły promującej zdrowie to wyzwanie nie tylko dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły, ale również dla rodziców.

 

Magdalenia Rupniewska

   08 kwietnia 2008 roku nasi szóstoklasiści pisali swój pierwszy ważny egzamin. Sprawdzano w nim wiedzę i umiejętności w zakresie pięciu obszarów: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystanie wiedzy w praktyce.    
   W Szkole Aktywności Twórczej do sprawdzianu przystąpiło 16 uczniów. Chociaż takim wydarzeniom zawsze towarzyszą emocje, tegoroczny egzamin przebiegł w spokojnej atmosferze. Uczniowie przystępujący do sprawdzianu przybyli do szkoły po godzinie ósmej; uroczysty nastrój podkreślały galowe stroje i białe kołnierzyki. 
   
   Ostatnie chwile poprzedzające test wypełniły rozmowy, wzajemne życzenia, dobre rady rodziców i wychowawcy. 
   
   Podczas sprawdzianu panowała atmosfera skupienia i koncentracji. Dzielna szesnastka naszych podopiecznych wykorzystała w pełni czas przeznaczony na pracę, a spokoje, uśmiechnięte twarze osób oddających testy świadczą o pomyślnym przebrnięciu przez zawiłości sprawdzianu.
    

   Oczekujemy zatem na wyniki egzaminu i, choć pewni jesteśmy wiedzy i możliwości naszych uczniów, jeszcze raz życzymy im jak najwyższej liczby punktów!

mgr Katarzyna Bandulet

19 marca -  ostatniego dnia poprzedzającego wiosenną przerwę świąteczną - uczniowie, dyrekcja i pracownicy Szkoły Aktywności Twórczej zebrali się przy wspólnym, Wielkanocnym stole.

    Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor, przekazując wszystkim zebranym najlepsze życzenia. Następnie, w imieniu Rady Fundacji Wychowanie przez Sztukę, głos zabrał pan Mariusz Samoraj. Najważniejszym momentem spotkania było oczywiście poświęcenie pokarmów, którego dokonał duszpasterz z tutejszej parafii. Na zakończenie uczniowie klasy V przedstawili w krótkiej, teatralnej formie poszczególne tradycje i symbolikę Świąt Wielkiej Nocy.

Pamiętając, iż Wielkanoc, to święto tych, którzy mają nadzieję,

                        Tych, którzy nie lękają się nocy,

                        I tych, co wierzą, że przed śmiercią skutecznie chroni miłość?,

życzyliśmy sobie Świąt radosnych, przeżytych głęboko, hojnie łaską chrystusową uświęconych; wiary i nadziei w sercach, a także wszelkich bożych błogosławieństw.

mgr Katarzyna Bandulet